Вибір хостингу для веб-сайту
30.01.2012Дизайн сайту
21.03.2012Розкрутка та оптимізація сайта
Навіть якщо ви зробили відмінний, оригінальний, корисний сайт і виклали його в інтернет, на цьому ваші турботи не закінчуються, а, скоріше, тільки починаються. Тому що найголовніше – це привести на сайт відвідувачів. Діяльність, спрямована на залучення відвідувачів, і є розкрутка, просування, оптимізація сайту. Просуванням і оптимізацією воліють називати заходи, спрямовані на збільшення відвідуваності, більш великі і солідні компанії, намагаючись при цьому як би провести якесь розходження між своїми методами та методами, використовуваними фрілансерами, одинаками або дрібними студіями, що пропонують ті ж послуги за меншу ціну, хоча на Насправді подібне відмінність є багато в чому відмінність вигадане. Зараз в інтернеті мільйони різних сайтів, і їх кількість збільшується з кожним днем. Як результат, все більше зростає конкуренція за відвідувачів і все більше зростає значення ефективної організації розкрутки свого сайту. У даній статті ми розповімо про те, як залучити на свій сайт відвідувачів і уникнути типових помилок, які допускають починаючі веб-майстри в спробах швидше розкрутити свій проект.
Якщо ви розмістите свій сайт на хостингу і нічого не будете робити, на нього ніхто і ніколи не прийде. Тому, для того, щоб хоча б небагато відвідувачі з’явилися на вашому сайті, потрібно докласти певних зусиль. По-перше, звідки на сайт можуть прийти відвідувачі? Вони можуть прийти з інших, вже в якійсь мірі розкручених сайтів, якщо на цих сайтах буде посилання на ваш сайт, вони можуть прийти з пошукових систем, вони можуть прийти, просто набравши адресу вашого сайту в браузері, природно, в тому випадку, якщо ви їм цю адресу повідомте. Відповідно, для залучення відвідувачів ви можете використовувати наступні методи:
Реклама вашого сайту в офлайні. Ви можете розповісти про ваш сайт друзям, знайомим, розклеїти оголошення, дати рекламу на радіо, телебачення, в газети і журнали …
Зареєструвати свій сайт в пошукових системах і добиватися того, щоб він знаходився користувачами цих пошукових систем з тих чи інших пошукових запитах. Для більшості сайтів саме відвідувачі, які приходять з пошукових систем, складають головну частину від усіх відвідувачів.
Розмістити посилання на свій сайт на інших сайтах – самостійно, якщо це можливо, або попросивши їх господарів.
Таким чином, основні принципи, як бачите, прості. Однак на практиці існує велике число нюансів, які ви повинні знати і врахувати, якщо хочете серйозно зайнятися розкруткою свого сайту і зробити його популярним. Почнемо по порядку і з самого простого.
I. Як відстежувати рівень розкрученості сайту.
1) Облік відвідуваності. Перше питання, про яке варто задуматися – це як дізнаватися, заходять чи на ваш сайт відвідувачі, скільки людей відвідує сайт за день, тиждень, місяць, які сторінки вони переглядають, з яких сайтів або пошукових систем приходять і т. д. Вся ця інформація є вкрай важливою для того, щоб ви могли оцінювати ступінь ефективності прикладаються вами зусиль і коректувати ці зусилля в залежності від того, які результати ви отримуєте. Але яким чином можна отримати дану інформацію? По-перше, ви можете вивчати внутрішню систему статистики сайту. Кожен факт відвідування вашого будь сторінки сайту фіксується сервером в т. н. лог-файлах, і спеціальні програми можуть отримувати інформацію з лог-файлів, аналізувати її і надавати вам докладні звіти, в яких буде зібрана різноманітна інформація про відвідуваність вашого сайту. Якщо ваш сайт розміщений на платному хостингу, то господарі хостингу надають, як правило, всім власникам сайтів можливість використання подібних безкоштовних програм статистики, таких, як Аналог, Вебалайзер і т. п. На жаль, ці програми не вседа коректно здатні відрізняти відвідувачів-людей від відвідувачів-роботів, відчувають труднощі з аналізом пошукових запитів російською мовою і мають ряд інших недоліків. Безкоштовні хостинги (наприклад, Народ.ру) теж, як правило, надають звіти статистики відвідуваності, але, звичайно, вони менш детальні. Іншим варіантом є розміщення на кожній сторінці лічильника відвідуваності, який буде вважати і збирати дані кожного відвідувача цієї сторінки. Ви можете розмістити як власний лічильник відвідуваності, так і лічильник відвідуваності, який буде оброблятися зовнішньою системою статистики. Використання зовнішніх систем статистики є досить популярним рішенням, в силу своєї доступності та простоти. Наприклад, на цьому сайті розміщені лічильники системи статистики liveinternet.ru (кнопку лічильника liveinternet ви можете бачити внизу цієї сторінки). На жаль, цей метод також не позбавлений недоліків. Основною проблемою при використанні зовнішніх систем статистики є можливість збоїв і перевантажень на серверах цих систем, які збирають і аналізують інформацію з счетчков, і подібні випадки, на жаль, не рідкість. В деякі дні, коли користувачі інтернету особливо активні, похибка підрахунку відвідуваності зовнішніми системами статистики може становити 20% і більше (при цьому реальне число відвідувачів буде більше, ніж покаже статистика).
2) ТИЦ, PR та інші показники “авторитетності” сайту. Крім власне відвідуваності сайту, існують непрямі показники, що дозволяють оцінити ступінь розкрученості і популярності сайту в мережі. Найбільш відомими з них є показник PR, введений компанією Google, а в Рунеті – ще й ТІЦ, який для кожного російськомовного сайту розраховує Яндекс. Хоча дані показники і не впливають на відвідуваність безпосередньо, існує досить очевидна залежність між величиною ТИЦ і PR і тим, як часто будуть заходити на ваш сайт відвідувачі з пошукових систем Яндекс і Google, тому підвищення ТИЦ і PR сайту часто ставиться в якості самостійного завдання. Крім того, від величини ТИЦ і PR дуже сильно залежить цінність посилань, розміщених на тому чи іншому сайті, що потрібно враховувати при розкручуванні свого сайту (детальніше про це буде сказано нижче). Якщо показник PR може знаходитися в діапазоні від 0 до 10 (при цьому 5-6 одиниць – це вже дуже добре розкручений сайт), ТІЦ не має якогось фіксованого верхньої межі, а поступово збільшується в міру збільшення авторитетності сайту, при цьому ТІЦ сайту , що показується Яндексом, звичайно, округлюється до десятків (тобто може дорівнювати 10, 20, 30 і т. д., більш точно значення ТИЦ можна визначати, завантаживши для свого браузера Яндекс.Бар). Непогано розкручений сайт має ТІЦ в районі декількох сотень одиниць. Показники ТІЦ і PR не змінюються безперервно, зазвичай між перерахунками цих показників проходить більше місяця, і, як би завзято ви не розкручували свій сайт, його ТИЦ і PR не зміниться до чергового перерахунку. Для зручного визначення одночасно ТІЦ, PR та ін показників існує безліч сервісів, наприклад, be1.ru
3) Позиції сайту в пошукових системах по цільових запитах. Це дуже важливий показник, що визначає ймовірність того, що користувачі інтернету, які шукають інформацію з певної теми, прийдуть саме до вас. Зазвичай сайти у видачі (тобто видаються пошуковою системою результатах пошуку за певним запитом) сортуються за т. зв. “Релевантності”, яка є вельми розтяжним поняттям, що означає ступінь відповідності вмісту сайту даному запиту. Визначається ця сама релевантність вельми складним чином, з урахуванням великої кількості факторів (докладніше про них буде розказано нижче). Однак очевидно, що власник сайту повинен прагнути до того, щоб сайт знаходився по запитах, пов’язаним з тематикою його сайту, а для цього потрібно, щоб у результатах пошуку, тобто видачу, сайт знаходився якомога ближче до першого місця. Наприклад, якщо ваш сайт розповідає про розведення кішок, потрібно прагнути до того, щоб за запитом “розведення кішок” ваш сайт видавався пошуковими системами якомога ближче до початку результатів пошуку. Вручну шукати свій сайт в результатах пошуку, звичайно, не дуже зручно, особливо, якщо він знаходиться десь на 200-му місці, на щастя, є спеціальні сервіси, наприклад, siteposition.ru, що дозволяють визначити позицію вашого сайту в результатах пошуку основних пошукових систем швидше і простіше.
II. Методи розкручування сайту.
1) Забезпечення індексації сайту пошуковими роботами. Як вже говорилося вище, для більшості сайтів пошукові системи – це основне джерело припливу відвідувачів. Роботи пошукових систем постійно обходять інтернет і індексують знаходяться в ньому сайти, після чого ці сайти мають шанс потрапити на сторінку результатів пошуку і бути побаченими кимось. Якщо ви розмістите посилання на свій сайт на якихось інших, вже відомих роботам пошукових систем, сайтах, то ці роботи через якийсь зайдуть і на ваш сайт, проиндексировав знаходяться на ньому сторінки. Втім, краще відразу повідомити пошуковим роботам про існування вашого сайту. Для основних пошукових систем, найбільш популярних в Рунеті – Яндекса, Рамблера і Гугла це можна зробити, відповідно, на сторінках http://webmaster.yandex.ru/, http://www.rambler.ru/doc/add_site.shtml і http://www.google.ru/intl/ru/addurl.html. Але все одно, до моменту, коли ваш сайт почне індексуватися пошуковими роботами, протягнуто деякий час – зазвичай близько тижня. Якщо на сайті багато сторінок, вони будуть індексуватися і додаватися до бази пошукових машин поступово. Визначити, які сторінки вашого сайту вже проіндексовані, можна за допомогою функції розширеного пошуку – вказати в полі “шукати тільки на сайті” адресу вашого сайту.
Іноді початківці веб-майстри допускають помилки, які запобігають індексацію частини сторінок сайту пошуковими роботами. Коли ви ставите свій сайт в чергу на індексацію в пошукових системах, ви додаєте адреса головної сторінки. Отже, щоб були проіндексовані і інші сторінки сайту, робот повинен мати можливість пробратися до них з головної сторінки за прямими посиланнями. Що означає “пряме посилання”? Це звичайне посилання, задана за допомогою html-тега, яка в коді сторінки виглядає приблизно так – текст посилання . Однак посилання можна зробити і іншим чином – за допомогою javascript, наприклад. Саме так перенаправляють відвідувача на іншу сторінку випадають меню, на зразок того, яке є на сайті 1ps.ru. Проте пошуковий робот, на відміну від відвідувача, не може перейти на іншу сторінку через таке меню, тому для нього обов’язково повинні бути на додаток до меню поставлені звичайні посилання. Крім того, роботи пошукових систем дуже не люблять автоматичний редирект (тобто коли користувач, зайшовши на одну сторінку, автоматично перенаправляється на іншу), і звичайно з цього редіректу не переходять.
На закінчення зазначимо, що ваш сайт може не тільки потрапити в базу пошукових систем, але і вилетіти з неї. Зазвичай таке відбувається або в тому випадку, якщо ви використовуєте заборонені методи розкрутки (докладніше про це – нижче), або якщо ваш сайт часто виявляється недоступним через збої на сервері (висновок – вибирайте надійний хостинг).
2) Оптимізація коду. Загальне правило таке – чим більше на вашій сторінці потрібного і чим менше зайвого, тим краще. Якщо ви використовуєте для створення сайту різні візуальні редактори, то вони часто вставляють на сторінку зайвий код, який сильно ускладнює сторінку, але, при цьому, загалом-то, не дуже на неї потрібен. Якщо ви раптом надумаєте створити сайт, наприклад, у програмі Microsoft Word, то обсяг цього зайвого коду може досягти просто фантастичною величини. Намагайтеся полегшити сторінку, видаляючи з неї зайве і непотрібне, а також виносячи те, що можна (наприклад, описи css-стилів) з html-коду сторінки в окремі файли.
3) Підбір і використання ключових слів і фраз. Подумайте, по яких запитах найчастіше можуть шукати інформацію, представлену на вашому сайті, користувачі інтернету. Ваше завдання – зробити сторінки вашого сайту як можна більш релевантними цим запитам, а для цього потрібно включити їх в текст, наявний на сторінці, в заголовок сторінки, в назви посилань, ведучих з інших сторінок на дану. Якщо ви використовуєте не текстове, а графічне меню, обов’язково вставте текстовий опис в параметр alt кожної намальованої кнопки. Бажано включити ключові фрази в текст сторінки кілька разів (але не дуже багато, тому що це дасть зворотний ефект). Заголовок сторінки (title) має особливе значення, але при цьому початківці веб-майстри часто забувають про нього, і в результаті в заголовку у них виявляється назва, за замовчуванням вставляється редактором, щось типу “Untitled document” або “Нова сторінка 1” . Не забувайте давати сторінкам осмислені назви! На закінчення відзначимо, що підібрати ключові слова і фрази ви можете спробувати за допомогою сервісів Яндекса http://direct.yandex.ru/stat/wordsstat.pl і Рамблера https://ad.rambler.ru/swrds/wrds.pl ( на жаль, в них показується не зовсім повна статистика).
4) Створення унікального контенту. “Контент” – зміст, інформаційне наповнення сайту, а унікальний – значить такий, який не зустрічається на якихось інших сайтах. Наявність на вашому сайті унікального змісту – один з найважливіших факторів успіху його просування та популяризації. На жаль, в інтернеті, так само, як і в житті, значне число людей воліють йти второваними шляхами, всього лише повторюючи те, що було зроблено раніше іншими. Однією з основних проблем в інтернеті стало те, що творці нових сайтів, замість того, щоб викласти якусь нову інформацію, придумати для свого сайту оригінальну ідею, просто копіюють на свій сайт інформацію, вже розміщену на інших сайтах. Крім моральних і законодавчих аспектів цієї проблеми, така методика створює істотні труднощі в просуванні сайту. Пошукові системи дуже не люблять появи сторінок зі змістом, копіюють вже відоме, і, з великою ймовірністю, якщо ви просто скопіюєте на свій сайт текст з чужого сайту, то ваші сторінки з цим скопійованим текстом взагалі не потраплять в результати пошуку. Вельми сумнівним кроком є також копіювання не змісту, а ідеї іншого сайту. Багатьом здається спокусливою спроба повторити вже досягнутий кимось успіх, створивши, наприклад клон сайту mamba.ru або odnoklassniki.ru, однак на цьому шляху їх, як правило, чекає розчарування – займаючись простим клонуванням, навіть при дуже великих витратах на рекламу, відбити аудиторію у вже відомого проекту практично нереально. Висновок – намагайтеся при створенні сайту реалізувати оригінальну ідею і наповнити його цікавим, унікальним змістом.
– Не використовуйте однакові назви сайту! Пошукові системи часто “склеюють” прямі посилання на сторінку, якщо текст цих посилань однаковий. Придумайте і використовуйте різні назви, наприклад: “Сайт про розведення кішок”, “Кішки – як правильно за ними доглядати”, “Зміст кішок в домашніх умовах” і т. д.
– Не використовуйте однакові описи сайту. З тих же причин.
– Ні в якому разі не ставте на своєму сайті зворотних посилань на ті каталоги, в яких його реєструєте! Пошукові системи дуже не люблять великої кількості йдуть підряд посилань на сторінках сайту, особливо, якщо ці посилання не мають описи і є нетематичними (о тематичних і нетематичних посиланнях див. нижче). Реєструйте сайт тільки в тих каталогах, які не вимагають обов’язкової установки зворотних посилань.
– Не реєструйте сайт у тих каталогах, які не ставлять прямих посилань, а ставлять посилання через редірект. Пошукові роботи не можуть переходити по таких посиланнях і не враховують їх, а значить, толку від реєстрації сайту в таких каталогах не буде практично ніякого. Сумнівною є також користь від реєстрації в каталогах з нульовим ТИЦ і PR.
– Не реєструйте сайт відразу в дуже великій кількості каталогів. Краще робіть це поступово. Деякі пошуковики, наприклад, Рамблер і Гугл відносяться до факту одночасного появи великого числа посилань на сайт з великою підозрою.
Обмін посиланнями також можна використовувати для підвищення ТИЦ та PR і позицій сайту в пошукових системах. Однак, щоб обмін посиланнями приніс вашому сайту користь, а не шкоду, дотримуйтеся наступних правил:
– Обмінюйтеся посиланнями тільки з сайтами тієї ж тематики. Якщо у вас сайт про кішок і ви ставите посилання на інший сайт про кішок, це не принесе шкоди вашому сайту, тому що таке посилання вважається тематичної. А посилання на сайт, припустимо, з продажу нерухомості, на сторінках якого про кішок немає ні єдиного слова, вважатиметься нетематичних. Уникайте установки на своєму сайті нетематичних посилань (в скільки-небудь значній кількості) і обмінюйтеся посиланнями тільки з сайтами аналогічної тематики.
– Додайте до кожної поставленої посиланням невеликий опис. Посилання, розбавлені текстом, краще, ніж просто посилання.
– Ні в якому разі не використовуйте скриптів автоматичного обміну посиланнями! Для вашого сайту це не закінчиться нічим хорошим …
Реклама вашого сайту на форумах, в гостьових і т. п. не принесе вашому сайту підвищення ТИЦ та PR і не підніме його позиції в пошукових системах. Ставити подібні посилання має сенс тільки в тому випадку, якщо ви розраховуєте, що когось ваша посилання зацікавить. Але оскільки пряма і нав’язлива реклама не подобається нікому (а особливо вона не подобається господарям цих самих форумів і гостьових), то рекламувати свій сайт тільки там, де до нього поставляться дійсно як до цікавого та корисного ресурсу. Наприклад, якщо у вас є сайт про Че Гевару і ви розмістите його на комуністичному форумі, то до вашої посиланням поставляться цілком терпимо, а посилання на сайт фанатів групи “Тату” буде доречна на музичному форумі.6) Купівля посилань. Якщо ви настільки налаштовані на те, щоб будь-що-будь розкрутити сайт, то покупка посилань на ваш сайт на інших сайтах може бути одним з варіантів. Купивши деяку кількість посилань, наприклад, на таких біржах посилань, як sape або mainlink, ви можете підняти ТИЦ і PR вашого сайту і підвищити його позиції в пошукових системах.7) Створення сателітів. “Сателіт” – сайт-супутник, невеликий допоміжний сайт, який спеціально робиться для того, щоб сприяти розкрутці основного сайту. Іноді з метою розкрутки головного сайту робиться досить велике число сателітів. На кожному сателіті розміщується деяка інформація, за своєю тематикою близька до тематики основного сайту і ставиться посилання на основний сайт. Зазвичай, основною сайт і кожен з сайтів-сателітів просувають по кілька різних пошукових запитах, щоб зібрати якомога більше відвідувачів з пошуковиків. Таким чином, досягається і перенаправлення відвідувачів, які зайшли на сайти-сателіти, на основний сайт, і, за рахунок прямих посилань з сайтів-сателітів на основний сайт, підвищується ТІЦ і PR основного сайту, ростуть його позиції в пошукових системах. Однак, оскільки творці пошукових систем вважають створення сателітів (так само, втім, як і покупку посилань) не зовсім правильним методом залучення на сайт відвідувачів, то при розкручуванні за допомогою сателітів потрібно дотримуватися обережності. По-перше, сателіти не долдни справляти враження несамостійних сайтів, сайтів, зроблених лише для перекидання відвідувачів на інший сайт і для роботів пошукових систем. Тому для сайтів-сателітів потрібно робити досить хороший дизайн і наповнювати якийсь досить корисною інформацією. А для того, щоб пошуковики не вирахували і не забанили всю вашу колекцію сателітів, не потрібно ставити на них посилання один на одного, а тільки на основний сайт.8) Купівля реклами. Це найпростіший, не требущіх ніяких тимчасових витрат, спосіб залучення на свій сайт відвідувачів. У той же час, цей спосіб і самий дорогий. Однак для комерційних сайтів, серед яких конкуренція за відвідувачів, і, відповідно, за покупців, дуже велика, покупка реклами стає мірою, до якої їм мимоволі доводиться вдаватися. У мережі є різні види реклами. Банерна реклама, як правило, оплачується в залежності від числа показів, текстова реклама часто оплачується в залежності від числа кліків. Хоча вартість кліка, звичайно вище, але в цьому випадку ви, по крайней мере, можете бути впевнені, що платите тільки за дійсні переходи відвідувачів на ваш сайт, а не просто за те, щоб хтось побачив вашу рекламу. В даний час практично всі пошуковики пропонують контекстну рекламу, і, треба сказати, що в багатьох випадках покупка контекстної реклами себе виправдовує, навіть якщо ви одночасно займаєтесь і іншими методами розкручування сайту.III. Як не потрібно розкручувати сайт.
Переймаючись метою залучити на сайт якомога більше відвідувачів, деякі веб-майстри і “оптимізатори” намагалися і намагаються використати різні хитрі прийоми, виверти і нечесні методи, в спробі обдурити користувачів і роботів пошукових систем. Боротьба подібних хитрих оптимізаторів і тих, хто їм проівостоіт, триває вже давно і з перемінним успіхом, але за цей час проти різних засобів і прийомів, раніше масово застосовувалися хитрими оптимізаторами, вироблені заходи протидії. У той час, як хитрі оптимізатори винаходять все нові і нові способи замість застарілих, початківці веб-майстри, найчастіше через незнання намагаючись використовувати будь виверти або заборонені методи оптимізації, приходять до того, що на їх сайти виявляються накладені різні санкції, а число відвідувачів не тільки не зростає, а стає рівним нулю. Про деякі речі, які не слід робити при розкручуванні свого сайту, вже говорилося вище. Чого ще не потрібно робити крім цього:1) Не рекламуйте сайт за допомогою спаму. По-перше, цей метод абсолютно неефективний, тому що більше число повідомлень буде зарізано спам-фільтрами, а ті, до кого вони таки потраплять, ніколи їх не прочитають. По-друге, спам у 100% людей викликає роздратування, і не потрібно випробовувати ілюзії з приводу того, що одержувачі поставляться доброзичливо до вашого сайту. По-третє, якщо ви будете розсилати спам особливо ретельно, на вас посипляться скарги вищестоящому провайдеру, що загрожує видаленням сайту взагалі, не кажучи вже про те, що обурені одержувачі спаму влаштують вашому сайту різні гидоти, на зразок нецензурної лайки в гостьовій і т. п .2) Не розміщуйте на своєму сайті тексту, який не пов’язаний з основною тематикою вашого сайту, а служить лише для залучення відвідувачів, що цікавляться зовсім іншими речами, з пошукових систем. Відвідувачі, які прийшли до вас за такими запитами, все одно відразу ж підуть, а на ваш сайт можуть бути накладені санкції пошукових систем. Ні в якому разі не намагайтеся ховати проіндексовані пошуковим роботом утримання від відвідувачів сайту. Не слід, зокрема, розміщувати на сайті невидимий (одного кольору з фоном) або дрібний текст, а також невидимі посилання, ховати текст в невидимих шарах або фреймах, намагатися підсовувати різний зміст пошуковому роботу і відвідувачам сайту. Всі подібні виверти при їх виявленні неминуче приведуть ваш сайт в бан.